Blog

Jak bezpiecznie jeździć do polskich drogach?

2015-05-22 14:19:06, komentarzy: 0

Bezpieczeństwo na drogach to niezwykle ciekawy i często poruszany temat. Wydaje się, że pomimo licznych programów, które mają pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa, wypadków jest coraz więcej, a co gorsze, coraz więcej przynosi ofiary w ludziach. Niestety, polskie drogi nie są najlepszymi drogami w Europie, więc trzeba poruszać się na nich z wyjątkową ostrożnością. W związku z tym warto zwracać uwagę na kilka elementów, które pomogą na spokojne dotarcie do wybranego celu. Po pierwsze ograniczenie prędkości.

Trzeba pamiętać, że nie jest się na torze wyścigowym i nie jest się na jezdni samemu, nigdy. Nie wolno rozpędzić się do dużej prędkości, zwłaszcza w mieście i liczyć, że wszyscy będą się rozstępować. W taki sposób można zaszkodzić sobie oraz innym. O ile jest się na autostradzie, gdzie dozwolona jest większa prędkość, wszystko jest w porządku, jednak jazda w taki sposób po mieście to nie tylko ignorancja, ale i głupota. Zwłaszcza, że co chwile są pasy, ronda, sygnalizacja świetlna, a przede wszystkim piesi, przed którymi trzeba zahamować, a nie jechać licząc, że każdy zdoła uskoczyć. Zresztą nawet jadąc po autostradzie z większą prędkością, nie można ignorować innych uczestników ruchu. Po drugie trzeba uważać. Dziury, zjazdy, inni kierowcy, oznaczenia na drogach to wszystko wymaga od kierowcy, żeby zachowywał się odpowiedzialnie i patrzył na to, co dzieje się wokół niego. Z tego powodu nie powinno się używać w trakcie jazdy telefonu komórkowego.

Po to wymyślono zestawy słuchawkowe i głośnomówiące, żeby ewentualnie tak móc się porozumiewać. Jednak odpisywanie na wiadomości w trakcie prowadzenia ponownie pokazuje nieodpowiedzialność kierującego pojazdem. Coraz więcej osób na polskich drogach ginie przez kierowców, którzy koniecznie musieli na coś odpisać w trakcie prowadzenia pojazdu. Dotyczy to nie tylko samych kierujących, ale również pasażerów i pieszych, którzy mieli nieszczęście spotkać się z taką osobą. Telefon komórkowy w samochodzie powinien leżeć z boku lub w torbie i tam pozostawać. Najważniejsze to skupić się na tym, co dzieje się na drodze. Po trzecie istotna dla bezpieczeństwa jest kultura jazdy. Trudno o bezpieczeństwo, jeżeli wyprzedza się na siłę, wpycha pomiędzy inne samochody, nie potrafi przepuścić auta lub pieszego. Pośpiech i chęć pokazania, że jest się panem jezdni to często przyczyny stłuczek, a nawet poważniejszych wypadków. Warto uzbroić się w cierpliwość wsiadając do samochodu i pokazać kulturę jazdy innym. Może być to ciężkie, jednak kierując pojazdem warto pamiętać, że ważne jest bezpieczne dojechanie do celu.

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator www - przetestuj za darmo