Blog

Jak duże są koszty złomowania auta?

2014-11-28 12:03:00, komentarzy: 0

Gdy pożegnania nadszedł czas

 

Wielu kierowców traktuje swoje samochody jak coś więcej niż tylko zwykły pojazd mechaniczny. Wiele spędzonych wspólnie lat i przejechane tysiące kilometrów sprawiają, że między kierowcą i jego autem częstokroć powstaje swego rodzaju emocjonalna więź. Jednak czas leci i wcześniej czy później przychodzi czas pożegnania naszego auta i oddania go na złom. Powinniśmy wtedy dopełnić wszystkich formalności prawnych związanych z tym krokiem. W poniższym tekście odpowiadamy na podstawowe pytania, jak to zrobić i ile to kosztuje.

 

Warunki złomowania

 

Aby móc przekazać samochód do złomowania musi spełniać on kilka podstawowych warunków. Po pierwsze musi posiadać numery identyfikacyjne takie jak: numer VIN, numer podwozia, numer ramy. Po drugie złomowany pojazd powinien mieć minimum 90 procent masy własnej, określonej w dowodzie rejestracyjnym, i posiadać wszystkie istotne elementy, takie jak między innymi: silnik, nadwozie, koła, układ hamulcowy, skrzynia biegów, akumulator.

 

Koszty złomowania

 

Jeśli samochód jest w miarę kompletny i posiada większość niezbędnych elementów to złomowanie nie wiąże się dla właściciela z dodatkowymi kosztami, a nawet jest opłacalne. Wiele punktów złomowania proponuje właścicielom do około 1000 zł za przekazany im pojazd. W grę wchodzi często także bezpłatny transport na złomowisko dla pojazdów, które nie mogą tam same dojechać. Problem zaczyna się w momencie gdy naszemu samochodowi brakuje masy lub ważnych układów czy części. Wtedy trzeba dopłacić. Ile? Przepisy mówią o kwotach nawet do 10 zł za każdy brakujący kilogram masy, jednak najpopularnijsza stawka na polskich złomowiskach to około 1 zł. Niektóre punkty żądają dopłaty za brak ważnych elementów takich jak np. silnik. W takim przypadku często w grę wchodzą kwoty w wysokości kilkuset złotych.

 

Nie kombinuj

 

Wielu kierowców próbuje kombinować. Jedni nie chcąc ponosić kosztów złomowania porzucają swoje samochody na ulicach i podwórkach, co w przypadku odholowania takiego pojazdu na złom przez urząd wiąże się z wielką karą pieniężną. Inni z kolei, przed oddaniem auta na złom, wyciągają z niego co cenniejsze części aby sprzedać je we własnym zakresie. Jak napisaliśmy, w akapicie wyżej, kompletnie się to nie opłaca, bowiem punkty odbiorcze doliczają te braki do kosztów złomowania. Dodatkowo w skrajnym przypadku można zostać posądzonym o handel częściami samochodowymi, co w przypadku braku prowadzonej działalności gospodarczej może oznaczać kolejne kłopoty m.in. w urzędzie skarbowym.

 

Złomowanie krok po kroku

 

Aby zezłomować pojazd musimy wykonać trzy główne kroki. Pierwszy ruch to przekazanie samochodu na złomowisko. Należy tam okazać dowód osobisty, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana) oraz - w przypadku współwłaściciela - jego upoważnienie. Następnie dokonujemy wyrejestrowania auta w wydziale komunikacji. Trzeba w tym celu złożyć wniosek, zaświadczenie o przekazaniu auta na złom oraz dokumenty i tablice rejestracyjne, które wcześniej zostały przedziurawione na złomowisku. Ostatni etap to rozwiązanie umowy ubezpieczenia OC. Warto pamiętać, że właścicielowi pojazdu należy się zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.

 

 

Zapraszamy również na: Skup aut uszkodzonych, Kasacja samochodów, Złomowanie

Kategorie wpisu: Samochody
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator www - przetestuj za darmo