Blog

Jak dużo aut jeździ po polskich drogach?

2015-02-05 09:26:00, komentarzy: 2

Czy zastanawiamy się na co dzień jak dużo aut jeździ po polskich drogach? Czy ktoś zajął się kiedykolwiek zliczeniem tej niewyobrażalnej liczby? Oczywiście, że tak. Możemy nawet tworzyć różnego rodzaju porównania. Dla przykładu w roku 1989 po ulicach Polski jeździło około 5 milionów samochodów, zaś w dzisiejszych czasach liczba ta wzrosła do przeszło 19 milionów. Różnica jest niewyobrażalna i ogromna, a wszystko dlatego, że postęp, czasy i przede wszystkim ceny również zmieniły się diametralnie.

Dawniej nie tylko samochody były niedostępne do zakupu, ale wiele innych produktów, dziś jak wiadomo wszystko możemy znaleźć na półkach sklepowych, a samochodów w salonach oraz komisach samochodowych mamy tyle, ile sami zapragniemy. Również możliwość zrobienia prawa jazdy ma niemalże każdy, a zakup taniego samochodu nie stanowi żadnego problemu. Możemy tutaj wyróżnić samochody na benzynę, ropę oraz gaz, a słynny LPG to jeden z najpopularniejszych rodzajów paliwa, właśnie ze względu na niską cenę. Oczywiście statystyki nie zawsze mówią prawdę, albowiem oblicza się to zwykle przez zliczenie samochodów zarejestrowanych w naszym kraju, a jak wiadomo wiele samochodów nie wyrejestrowuje się, po kraju jeżdżą samochody na obcych rejestracjach, bądź osoby rejestrujące samochody w naszym kraju, znajdują się za granicą. Nie zmienia to jednak faktu, że samochodów poruszających się po polskich drogach przybywa, tak samo jak przybywa dróg, choć tych jest zdecydowanie zbyt mało na przypadającą ilość samochodów w Polsce.

Rosnąca liczba samochodów to przede wszystkim fakt, że samochody osobowe są tanie. Właściwie możemy zakupić samochód już za 500 złotych i będzie on sprawny przynajmniej na jakiś czas, czyli będzie mógł poruszać się po polskich drogach. Prawo polskie pozwala na zakup starych i używanych samochodów, także na ich sprowadzanie z zagranicy, dzięki czemu młodzi kierowcy zyskują tanie sprzęty do poruszania się, a na drogach polskich przybywa nowych, nie koniecznie właściwie działających aut. Dlatego możemy śmiało powiedzieć, że po polskich drogach porusza się zbyt wiele aut, szczególnie tych starszych i nie zawsze sprawnych, gdy takie auto funkcjonuje równie kiepskim kierowcą, nic dobrego to nie wróży. Aby zmniejszyć liczbę aut na polskich drogach, polskie państwo powinno zakażać jeżdżenia tak starymi pojazdami, być może uchroniłoby to przez częścią wypadków samochodowych, jakie mają miejsce każdego dnia, miesiąca i roku. To właśnie w skali całego roku odnotowuje się wciąż zbyt dużą ilość wypadków samochodowych, spowodowaną właśnie zbyt dużą ilością nie sprawnych samochodowców, jakie poruszają się po polskich drogach.

 

Zobacz również: wyrejestrowanie pojazdów

« powrót

Dodaj nowy komentarz

  • krr 23:16, 24 maja 2015

    327 tys, to zostało zarejestrowanych pojazdów w ciągu roku po upadku komuny. Nie przepisuj bzdur, w 89 było około 5 mln samochodów w Polsce.

    Odpowiedz
  • Admin 11:39, 2 czerwca 2015

    Bardzo dziękuje za uwagę. Zmieniłem treść wg. Pana uwagi.

    Odpowiedz
Kreator www - przetestuj za darmo