Blog

Jaki wpływ mają opony na spalanie.

2015-07-26 21:46:00, komentarzy: 0

Życie kierowcy nie jest proste, zwłaszcza gdy dotyczy to finansów. Trzeba opłacać odpowiednie ubezpieczenia, robić przeglądy, wymieniać części, uzupełniać paliwo. Nie jest ono obecnie tanie, więc każdy zastanawia się jak najlepiej zmniejszyć jego zużycie oraz czy jest to w ogóle możliwe. Jest, choć wymaga to przyjrzenia się samochodowi od każdej strony. Jednocześnie wiele osób zastanawia się jaki wpływ mają opony na spalanie i czy to prawda, że jakiś mają.

Można od razu odpowiedzieć: prawda. Nie chodzi jednak o sam rodzaj opony, lecz o tym jakie ciśnienie się w nich znajduje. Okazuje się, że jego stawienie może wpłynąć na zwiększenie lub zmniejszenie spalania paliwa, a tym samym na oszczędności albo przepłacanie za paliwo. Lepiej nie przepłacać i dowiedzieć się w jaki sposób działa ta zasada.

Zacząć trzeba od wiedzy, jakie siły działają na pojazd znajdujący się w ruchu. Są to przede wszystkim siły bezwładności, grawitacyjne, aerodynamiczne, tarcia wewnętrznego i oporu toczenia. Żeby sprostać wszystkim tym siłom samochód musi posiadać pewną energię. Wtedy może się poprawnie i zgodnie z wymaganiami kierowcy poruszać się po drodze. W związku z tym jaki wpływ mają opony na spalanie paliwa – mniejsze lub większe? Okazuje się, że opony, które są zamontowane w samochodzie wpływają na opór toczenia.

Warto wiedzieć, że najważniejszą częścią opony, która wpływa na opór toczenia jest część zwana bieżnikiem. To właśnie ta część oraz jej kształt i grubość są bardzo istotne w tym jaki wpływ mają opony na spalanie. Dobrze jest zwrócić uwagę na to już podczas zakupu pojazdu, żeby ocenić czy jego spalanie będzie bardzo duże , czy też uda się zaoszczędzić i nie tankować co chwilę do pełna, narażając się przy tym na koszty. Producenci samochodów zdają sobie z tego sprawę i starają się w taki sposób projektować opony, żeby były one jak najbardziej aerodynamiczne oraz by zmniejszały w ten sposób zużycie paliwa.

Celem jest osiągnięcie jak najlepszych wyników poprzez odpowiednie rozmieszczenie rowków znajdujących się na oponach. Ich rozmieszczenie wpływa na opór toczenia i zmniejsza go w znaczący sposób. Trzeba także pamiętać, że gdy bieżnik jest mocno zużywany, wówczas opór zmienia się, zwiększa i tym samym spalanie paliwa także jest większe, niż powinno być. Żeby mieć pewność, że spalanie paliwa nie będzie za wielkie przez wpływ opon trzeba także dowiedzieć się więcej o ich ciśnieniu. Gdy ciśnienie w nich jest niskie, wówczas auto zaczyna jechać ciężej i do rozpędu potrzebuje więcej energii, czyli spala więcej cennego paliwa.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator www - przetestuj za darmo