Blog

Rutynowy przegląd - potrzebny czy nie?

2015-06-02 11:45:59, komentarzy: 0

Każdy kierowca posiadający auto, niezależnie od jego wielkości i marki, zdaje sobie sprawę, że raz na jakiś czas niezbędny jest jego przegląd. Nie powinno się tego ignorować, ponieważ samodzielnie trudno zdiagnozować usterkę, zwłaszcza taką, która jest, lecz jej nie widać i przez to może być zagrożeniem dla całego pojazdu oraz znajdujących się w nim osób. W nowych samochodach jest do szczególnie istotne, gdyż jest w nich bardzo dużo elektroniki, której nie jest się w stanie samodzielnie zdiagnozować.

Czasami zdarza się, że jakaś dioda włącza się ostrzegawczo całkowicie niepotrzebnie, jednak myślenie, że to nic, nie powinno przyświecać żadnemu dobremu kierowcy. Posiadanie samochodu wiąże się nie tylko z jazdą, lecz również z odpowiedzialnością za własny pojazd. Wielu kierowców nie zdaje sobie jednak sprawy, kiedy dokładnie powinni wykonać przegląd swojego sprzętu. Zazwyczaj robią to, kiedy coś zaczyna źle działać, zapominając że istnieją również z góry ustalone zasady przeglądów, których trzeba się trzymać. Są one uzależnione od wielkości samochodu, roku produkcji, a także od samego rodzaju pojazdu. W myśl zaleceń Ministerstwa Infrastruktury nowy samochód powinien przejść przegląd techniczny jeszcze przed jego pierwszą rejestracją, dzięki temu właściciel będzie mieć pewność, że otrzymuje w pełni sprawny sprzęt, którym będzie mógł od razu jeździć. Kolejne przeglądy również powinno wykonywać się według zalecanej przez ministra rozpiski.

 Przede wszystkim nowe samochody, jak również nowe motocykle powinny przejść kolejny przegląd do trzech lat od momentu jego pierwszej rejestracji. Kolejne przeglądy pojawiają się już coraz częściej. Kolejny po dwóch latach, a następnie co rok, ponieważ im starszy pojazd, tym bardziej prawdopodobne usterki. Oczywiście, jeżeli w trakcie użytkowania dostrzeże się jakieś problemy, wówczas należy niezwłocznie wykonać przegląd albo w serwisie danej marki, albo w wybranym zakładzie mechanicznym. W przypadku samochodów używanych więcej niż trzy lata badanie powinno mieć miejsce, w ciągu dwóch lat od poprzedniego badania, a następnie corocznie. Datę kolejnego badania wyznacza data poprzedniego przeglądu. Przegląd samochodu lub motocyklu można wykonać w różnych miejscach, chociaż najlepiej skorzystać z usług Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów lub podstawowej stacji kontroli, w zależności od tego, do którego miejsca ma się bliżej. Warto pamiętać, że w czasie przeglądu sprawdzeniu podlega wszystko od podwozia i hamulców, poprzez zgodność numeru gaśnic, ich posiadanie oraz emisję spalin, jaką wykonuje samochód.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator www - przetestuj za darmo