Blog

Sprawdź samochód przed sezonem zimowym.

2015-07-18 14:25:00, komentarzy: 0

Zima to trudny okres niemal dla wszystkich oraz wszystkiego. Zarówno człowiek, jak i wiele sprzętów wymaga wtedy odpowiedniego zabezpieczenia. Dotyczy to nie tylko rzeczy w domu lub wokół domu, ale także samochodu, który bywa narażony na różnorodne warunki klimatyczne, w których musi się dobrze sprawdzić
Jeżeli posiada się garaż jest to już połowa sukcesu. Nawet nieogrzewany może stać się skuteczną ochroną, ponieważ w zabudowanym miejscu mróz będzie mniej dotkliwy, wiatr nie będzie smagał pojazdu, a dodatkowo uniknie się osiadania na samochodzie śniegu i mrozu na szybach. Niestety nawet przy najlepszych zabezpieczeniach zdarza się, że na szybach, z których ścierany jest lód lub śnieg pojawiają się drobne rysy, które nadwyrężają konstrukcję szyby.

Gdy posiada się garaż łatwiej jest tego uniknąć. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na przechowywanie samochodu w taki sposób. W takiej sytuacji trzeba podjąć się kompleksowego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi. Pierwszym z nich jest zabezpieczenie lakieru, który powinien przetrwać zimę w nienaruszonym stanie. Najlepszym zabezpieczeniem jest ochrona mechaniczna, czyli przyklejenie na lakier bezbarwnej folii. Jest to jednak zabieg rzadko stosowany. Kierowcy częściej wybierają nieco inne środki. Dotyczy to lakierowania powierzchni. Najpierw trzeba dokładnie wyczyścić samochód z wszelkich zabrudzeń oraz kurzu. Dzięki temu można stwierdzić czy pojawiły się rysy, czy nie. Jeżeli jest ich dużo, lepiej nie naprawiać ich samodzielnie, lecz zwrócić się do lakiernika, który zrobi to w profesjonalny sposób, bez ryzyka pojawienia się większej ilości bruzd. Kolejną rzeczą, jaką trzeba wykonać, żeby zabezpieczyć samochód jest dbałość o jego wnętrze.

 Zimą bardzo łatwo o pojawienie się wilgoci. Jadąc autem zazwyczaj włącza się ogrzewanie, wszystko się nagrzewa, pasażerowie oddychają. W momencie wyłączenia samochodu skrapla się para, osiada na wnętrzu, potem zamarza, gdy auto jest wyłączone, a gdy dochodzi do ponownego włączenia ponownie wszystko się rozpuszcza. Żeby nie doprowadzić do powstania pleśni, niezbędne jest zadbanie o tapicerkę oraz o szyby. Do tego celu służą specjalne środki, które pozwalają na wyeliminowanie już istniejącej oraz pojawiającej się w trakcie zimy wilgoci. Można również zakupić pochłaniacz wilgoci, jak również pamiętać o zachowaniu czystości wszystkich szyb, ponieważ na brudnych częściej się ona gromadzi. Warto również zadbać o konserwację podwozia. Będzie ono miało w czasie zimy kontakt z bardzo dużą ilością wody, lodu, śniegu, błota, więc konieczne jest zadbanie o jego dobry stan.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator www - przetestuj za darmo