Blog

Zadbaj o samochód po zimie.

2015-07-22 18:03:00, komentarzy: 0

Zimą auto musi zmierzyć się z bardzo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Mróz, lód, śnieg, błoto, sól na drogach. Wszystko to sprawia, że nietrudno o zabrudzenia. Dodatkowo zimą jeździ się używając innych opon, chroni szyby przy pomocy mat lub folii. Jest to związane z przygotowaniem samochodu do zimy i tak samo jak przygotowywało się do tej pory roku, tak należy przygotować pojazd do wiosny. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest wymiana opon. Czas zastąpić zimowe letnimi, jednak warto to zrobić dopiero w drugiej połowie marca, kiedy są małe szanse na powrót śniegu oraz mrozów, które utrudnią jazdę.

Wymienianie ich ledwo skończy się luty, może skończyć się problemami, jeżeli zima wróci. Również koniec marca jest najlepszym okresem do porządkowania samochodu i przygotowywania go do wiosny na inne sposoby. Dotyczy to mycia, sprawdzania czy nie trzeba będzie skorzystać z usług lakiernika oraz czyszczenia wnętrza. Mycie samochodu to druga rzecz, którą warto wykonać. Jeżeli nie ma się garażu, w którym można wykonać cały cykl porządkowy warto wybrać się na dobrze wyposażoną myjnię samoobsługową. Będzie tam możliwe wykonanie dokładnego mycia samochodu z zewnątrz oraz wyczyszczenie wnętrza. Dotyczy to przede wszystkim dywaników samochodowych oraz tapicerki. Dywaniki należy wyciągnąć z kabiny samochodowej, wytrzepać i umyć dokładnie oraz odkurzyć z brudu, który zebrał się na nich przez całą zimę.

Odkurzyć należy także całe wnętrze. Przede wszystkim miejsce na dywaniki oraz wykładzinę pod fotelami, jednak nie należy pomijać również całej tapicerki. Trzeba jedynie dobrać odpowiednie środki do rodzaju tapicerki – materiałowa, zamszowa, skórzana – ponieważ czyści się je w różny sposób. Dzięki dokładnemu oczyszczeniu uniknie się rozwoju roztoczy w fotelach, pleśni oraz pozbędzie się wilgoci, która często jest pozostałością po zimowym klimacie. Po umyciu samochodu będzie można zaobserwować czy na karoserii znajdują się jakieś rysy, uszczerbki, pęknięcia. Jeżeli są, wówczas można podjąć próbę ich naprawy. Związane jest to przede wszystkim z wypełnieniem luk w lakierze. Jeśli są bardzo rozległe, wtedy lepiej skorzystać z usług lakiernika. Warto również wypastować karoserię, żeby nabrała blasku. W czasie zimy kolor mógł być przytłumiony, więc warto go odzyskać. Nie bez znaczenia jest również przegląd samochodu, który warto wykonać, żeby mieć pewność, że zima nie uszkodziła żadnych istotnych elementów w samochodzie. Dzięki temu będzie można komfortowo i bezpiecznie podróżować.

 

Przeczytaj również artykuły:

Wpływ ogrzewania na samochód, Jakie samochody się skupuje

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator www - przetestuj za darmo